Turizm: En Çok Ziyaret Edilen Ülkeler

0
100
turizm
turizm

Turizm ülkeler için müthiş bir gelir kaynağı olmuştur. Ekonomiyi güçlendirmek için ülkeler her zaman turizme öncelik vermiştir. Turizm hem yabancı paranın ülkeye girişi hem de kültürlerin tanıtılması açısından büyük bir öneme sahiptir. Turizm ülkeye çekilen yabancıların ziyaret ettiği yerlerin de gelişmesine katkıda bulunur. Turistik bir yer olup da çevresi gelişmeyen bir yer gördünüz mü hiç? Göremezsiniz çünkü turistik olan yer aynı zamanda kalabalık olduğu için ister istemez o bölgenin gelişmesine ve kalkınmasına neden oluyor.

Turizm ülkelerin pek çok bölgesinde bulunan bir faaliyet olduğu için bölgesel değil ususaldır. Tabii bizim ülkemizde olduğu gibi her ülkenin turistik yerleri fazla değil. Bizim ülkemiz turizm açısından oldukça zengin bir ülke. Her ilde gezilip görülmesi gereken, turizme katkı yapan mutlaka bir yer vardır. Biz de ülkeler açısından en çok turist çeken ülkeleri sıraladık.

Singapur – 11.9 milyon

Singapur

Forbes tarafından Asya’nın en etkili şehri olarak sıralanan Singapur, Asya’nın ekonomik açıdan en müreffeh ve önemli bölgelerinden biri olan şehir devleti bir adalar grubudur. Eskiden Doğu Hindistan Birliği’ne, ardından İngiltere’ye ait olan Singapur, eski sömürge gücüyle güçlü bağlara sahiptir. Bunun ötesinde , Dünya Bankası’na göre “En İyi Yatırım Potansiyeli Olan Şehir” ve “ İş Yapmanın En Kolay Yeri” olarak da kendisine büyük bir isim yaptı. Singapurlu turistlerin çoğu iş amaçlı geliyor.

Japonya – 13,4 milyon

Japon bahçesi

Japonya, Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. Büyük Okyanus’ta bulunan Japonya Japon Denizi’nden Çin, Kuzey Kore, Güney Kore ve Rusya’nın doğusuna, kuzeyde Ohotsk Denizi’nden güneyde Doğu Çin Denizi’ne ve Tayvan’a kadar uzanır. Japonca adını oluşturan kanji karakterler “güneş” ve “köken” anlamına gelir.

Kanada – 16,5 milyon

jasper kanada

Sonunda 1982’de İngiltere’den tam egemenlik kazanmış olan Kanada , dünyadaki ekonomik olarak en gelişmiş ülkelerden biridir. Üç okyanusu sınırlayan tek ülkelerden biri (Atlantik, Pasifik ve Kuzey Kutbu), Kanada ekonomisi, turizmi ve başka türlü güçlü bir şekilde doğal kaynaklara ve doğal güzelliğine dayanan geniş bir ülkedir (dünyanın en büyük ikinci ülkesi ).

Yunanistan – 22.0 milyon

symi yunanistan

Yunanistan ya da resmî adıyla Helen Cumhuriyeti, eskiden Hellas, Balkanlar’da bir ülkedir. Yunanistan’ın nüfusu 2017 itibarıyla yaklaşık 10,768 milyon kişidir. Başkenti ve en büyük şehri Atina iken ikinci en kalabalık şehri Selanik’tir. Yunanistan nüfusunun 2 katı büyüklükte bir turist sayısıyla turizmine büyük katkı sağlamıştır.

Tayland – 24,8 milyon

tayland manzara

Resmi olarak Tayland Krallığı olan eski Siam, Güneydoğu Asya’daki backpacker parkurunun en popüler ülkesidir . Rama IX olarak da bilinen Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej, 1946’dan bu yana iktidarda ve bu durum onu dünyanın en uzun süre hizmet veren devlet başkanı yapıyor.

Avusturya – 25,3 milyon

Hallstatt Avusturya

2014 yılında 25 milyondan fazla turisti ağırlayan Avusturya, Avrupa’da ziyaret edilmesi en popüler ülkelerden biri. Dünyanın en dağlık ülkelerinden biri, Avusturya’nın sadece üçte biri deniz seviyesinden 500 metre yüksekte. Yüksek ekonomik gelişme seviyesi, Avusturya’yı Dünya Bankası’na göre dünyanın en zengin onbeş ülkesi arasında yapmıştır . Hem Avrupalılar hem de Avrupalı ​​olmayanlar için popüler bir klasik müzik ve kış kayak merkezi.

Hong Kong – 27,8 milyon

Hong Kong

Dünyanın en büyük ticaret merkezlerinden biri olan Hong Kong’un doğa ve kültürle ilgilenenler için görecekleri çok şey var. Dünyanın en çok ziyaret edilen şehri unvanına sahip olan Hong Kong, dünyanın en yoğun ve en dikey şehirlerinden biridir. Vatandaşlarını dolaştırmak için ülkenin transit ağı, bölge sakinlerinin% 90’ını kapsayan dünyadaki en geniş ağdır. Yoğunluğuna rağmen, Hongkongers dünyadaki en yüksek yaşam beklentilerinden birine sahiptir.

Meksika – 29,1 milyon

meksika şehir katedrali

Meksika, Olmec, Toltec, Zapotec, Maya ve Aztek gibi birçok uygarlığın kurucusu olarak uzun bir tarihe sahiptir . İspanyollar tarafından 1521’de fethedilen Meksika, dünyanın en kalabalık İspanyolca konuşan ülkesidir. Sömürgeci tarih ve çok sayıda eski uygarlığın birleşimi Meksika kültürüne büyük bir canlılık kazandırmakta ve ülkeye her yıl yaklaşık 30 milyon turistin akın ettiği, onu dünyada en çok ziyaret edilen ülke yapan sayısız önemli kültürel alanla donatmıştır.

Rusya Federasyonu – 29,8 milyon

Moskova

Dünya’nın yaşanabilir arazi alanının sekizde birinden fazlasına yerleşen Rusya, dünyadaki en büyük ülke. Tarihi, ilk önce Doğu Slavlar tarafından kurulan , Moğollar tarafından fethedilen ve Moskova Büyük Dükalığı tarafından yeniden birleştirilen karmaşık bir hal aldı. Tarihin üçüncü en büyük imparatorluğu olan Rusya , özellikle 20. yüzyıl boyunca, kültürel ve ekonomik bir megalit. Dünyanın en çok ziyaret edilen dokuzuncu ülkesi olan Rusya, 2014 yılında yaklaşık 30 milyon turist getirdi.

Almanya – 33 milyon

Limberg Almanya

Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra göçmenler için en popüler ikinci yer olan Almanya, aynı zamanda Avrupa’nın en kalabalık ülkesidir. Almanya, binlerce yıl süren zorlayıcı bir geçmişe sahip. Protestan Reformunun doğum yeri olan Almanya, Köln ve Berlin’deki kiliseler gibi güzel kiliselere sahiptir ve endüstri, teknoloji ve karşı kültür konusunda dünya lideridir.

Türkiye – 39,8 milyon

kapadokya

Bir çok turistik yere sahip olan ülkemiz bu konuda çok şanslı. Kapadokya’dan Antik kente, Ayasofyadan Peri Bacalarına kadar sayamayacağımız doğal ve yapay mimariye ev sahipliği yapıyor. Turizm açısından daha da gelişmesi ve reklamının yapılması gereken ülkemiz umarız ki ileride daha çok turist çekerek kalkınmada daha ileri seviyede olur.

İtalya – 48.6 milyon

Rome_Skyline

İtalya ya da resmî olarak İtalyan Cumhuriyeti ya da bazen İtalya Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da, büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde yer alan bir ülke. Akdeniz’in en büyük iki adası Sicilya ve Sardinya da İtalyan topraklarıdır. Kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya’yla kara sınırı vardır. Başkenti olan Roma tarihte büyük bir öneme sahiptir. Bu yönüyle bir çok turistik bölgeye ev sahipliği yapmakta. Ayrıca Vatikan’ın İtalya’nın içinde kalması da turizm açısından çok önemli.

Çin – 55.6 milyon

çin pagodası

Çin, resmî adı ile Çin Halk Cumhuriyeti, Doğu Asya’da üniter egemen devlet. Çin Komünist Partisi tarafından tek parti rejimiyle yönetilmektedir. Kendine özgü Doğu kültürü ve mimarisi, yemekleri ve insanları Çin’in turizme bu kadar açık olmasının bir nedenidir. Çin turizm konusunda Dünya’nın en önde gelen ülkelerinden biridir.

İspanya – 65 milyon

menorca ispanya

İspanya ya da resmî adıyla İspanya Krallığı Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer alan ülkedir. Güneyde ve doğuda Akdeniz’e, kuzeyde ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı vardır. Batıda Portekiz, kuzeyde Fransa, Andora ve güneyde Birleşik Krallık ile komşudur. Akdeniz’e kıyısı olması tatil noktası olması açısından turizme büyük katkı sağlamaktadır. Başkenti olan Madrid en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Futbolun da turizme katkı sağladığını söyleyebiliriz. Zira en büyük kulüplerden ikisi İspanya’da.

Amerika Birleşik Devletleri – 74,8 milyon

Kış sabahı gündoğumu tünel görünümü Yosemite Vadisi - Yosemite Na

Amerika Birleşik Devletleri, elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyettir. Ülkenin çoğu, Kuzey Amerika’nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu’nun arasında bulunmaktadır. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan Amerika’da turizm ekonomiye katkı sağlama noktasında çok üst sıralarda olmasa da; turizmin ülkeye getirisi yaklaşık 200 milyar dolar.

Fransa – 83,7 milyon

Panorama Burg u.  Mühle

Fransa, ya da resmî adıyla Fransız Cumhuriyeti, ana kara toprakları Batı Avrupa’da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir. Kıta Fransası, güneyde Akdeniz’den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi’ne, doğuda Ren Nehri’nden batıda Atlas Okyanusu’na kadar yayılan topraklarda yer alır. Özellikle başkenti Paris turizm konusunda çok ilerlemiş bir ülkedir. Louvre müzesi ise en çok ziyaret edilen müzelerden biridir. Edebiyat, sanat ve aşıklar şehri olan bu ülke listemizde zirvede yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here