Mike: Dünyanın En İlginç Tavuğu

0
235

Günümüzde milyarlarca tavuk yetiştiriliyor fakat bir zamanlar bir tavuk vardı ki ondan ünlüsü yok. Tavuğun ünlü olmasının nedeni ise başının olmaması. Evet bildiğiniz kafası yok! Bu ilginç tavuğun hikayesi yazımızda.

Amerika’nın Colorado eyaletinde çiftçilik yapan Lloyd Olsen bahçesinde tavuk kesiyor, karısı Clara Olsen ise tavukların tüylerini yoluyordu. Lloyd balta ile tavukları bir bir keserken oldukça enteresan bir şey yaşandı. Başı kesilen tavuk yerinden kalkıp bir anda kaçmaya başladı.

Bu olay karşısında şaşkına dönen çift ne yapacaklarını şaşırdılar. Olsen çifti, tavuğun canını almak yerine öylece bıraktılar ve ne olacağını görmek istediler. Lloyd ertesi gün tavuğa bakmaya gittiğinde tavuğun hala canlı olduğunu görünce şaşkınlığı iki kat daha arttı.

Tavuğu beslemeye karar veren Lloyd Olsen, bir şırınga yardımı ile Mike’ın yemek borusuna su ve besin enjekte etti. Bir süre sonra tavuğun ünü çevrede yayılmaya başladı ve insanlar başsız bir şekilde yaşayan tavuk olduğuna dair birbirleri ile iddiaya girdiler.

Daha sonra yerel bir gazetede bu haber yer bulunca tavuğu duymayan kalmadı. Kısa bir süre sonra ise sirkler için yetenekli hayvanlar arayan Hape Wade, Lloyd Olsen ile görüşmeye geldi ve tavuğun sirklerde gösteri yapması için Lloyd’a bir teklifte bulundu.

Çiftçilik yapan Lloyd’un durumu zaten pek iyi değildi, böyle bir teklif karşısında ne kaybede- rim diyerek teklifi kabul etti. Amerika’nın bir- çok yerinde başsız tavuğu ile gösterilere çıkan Lloyd hiç beklemediği kadar yüksek miktarda paralar kazandı ve küçük bir servete kavuştu.

Peki tavuk nasıl hayatta kalabilmişti? Utah Üniversitesi’nde yapılan incelemelerde şah damarı ve beyin sapında bir hasarın ol- madiği tespit edildi. Kesiğin olduğu bölümde kan pıhtılaşmış ve kan kaybetmemişti, sadece ön beyin kısmı olmadığı için tavuk bilinçsizce hareket ediyordu.

Lloyd, Mike ismini verdiği bu tavuğun haricinde birçok tavukta bunu denemiş ama başarılı olamamıştı. Ayrıca Lloyd’un bu tavuk sayesinde zengin olduğunu gören birçok farklı kişi de, başsız bir tavuk elde etmek için uğraşmış ama onlar da tıpkı Lloyd gibi başarılı olamamıştı.

Nitekim 18 ay boyunca bu halde yaşayan, birçok gösteriye çıkan ve sahibini zengin eden zavallı tavuk Mike kaldıkları otel odasında boğularak öldü. Bunun nedeni ise sahibinin tavuğu beslemek ve aynı zamanda boğazını temizlemek için kullandığı şırıngayı gösteri yerinde unutmasıydı.

Gece sesler çıkaran tavuğun boğazını temizlemek için şırıngayı arayan, bulamayınca da başka bir şey deneyen Lloyd, tavuğu kurtaramadı. Bu yaptığı hatayı uzun zaman herkesten saklayan Lloyd kendi deyişi ile altın yumurtlayan tavuğunu kaybetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here