Enlerin Listesi: Çevre Kirliliği ile İlgili 10 Bilgi

0
162

Dünya’mız maalesef ölüyor. Çevre kirliliği hat safhaya ulaşmış durumda. Denizler, okyanuslar, dağlar, ovalar, ormanlar, göller çevre kirliliği sorunuyla baş başa kalmış durumda. Bu sorun sadece kirliliğin olduğu bölgeyi değil, tüm insanlığı ilgilendiriyor. Çünkü bize bir sonraki nesilden emanet olan bu dünyayı gelecek nesillere güzel bir şekilde bırakmalıyız. Çevre kirliliği görmezden gelemeyeceğimiz ancak bütün insanların çabalarıyla çözülebilecek bir sorun. Biz de bu sorunlarla ilgili bilgileri derledik.

10-Her yıl dünya okyanusuna 14 milyar libre (yaklaşık 6 milyar kilogram) çöp atılıyor. Çoğu çöp, deniz yaşamı için toksik madde olan plastiktir.

water pollution

9-Çöplerin döküldüğü alanlar, toprak kirliliğine en büyük katkı sağlayanlar arasındadır. Çöplerin döküldüğü alanlara gömülen maddelerin yaklaşık % 80’i geri dönüştürülebilir durumdadır. Geri dönüşüm ile büyük miktarda kazanım elde edebiliriz.

landfill

8- Çin, dünyadaki en yüksek hava kirliliğine sahip ülkeler arasında. Ülkenin başkenti olan Pekin’de hava solumak, günde 21 sigara içmiş gibi akciğer kanseri riskini artırıyor.

air pollution

7- Eski Sovyetler Birliği, Rusya’nın batısındaki Karachay Gölü radyoaktif atık boşaltma alanı için ayrılmış durumda olan, dünyadaki en kirli bölgedir. Gölde sadece bir saat geçirmek bir insan için ölümcül olur.

Lake Karachay

6- Dünyada bilgisayarların, televizyonların, cep telefonlarının ve diğer elektronik cihazların giderek daha fazla kullanılmasına bağlı olarak, elektronik atıklar son yıllarda artan bir problem olmuştur. Sadece 2012 yılında insanlar yaklaşık 50 milyon ton elektronik atık ürettiler.

electronic waste

5- ABD ayrıca ciddi su kirliliği ile mücadele ediyor. Amerikan nehirlerinin yaklaşık % 40’ı ve Amerikan göllerinin % 46’sı balıkçılık, su yaşamı ve yüzme için çok kirli.

water pollution

4- Balık, kaplumbağa, yunus vb. gibi binlerce deniz hayvanı, denizanasına benzeyen plastik torbaların yutulmasından sonra ölmektedir.

plastic bag

3- Sadece Amerika’da her saat 3 milyon plastik şişe atılıyor. Bununla birlikte, plastik şişenin doğada ayrışması 500 yıl kadar sürer.

plastic bottle

2-Bu günlerde, 1920’den önce insanlarda bulunmayan ortalama bir insan vücudunda 500’e kadar kimyasal var. Toplamda, bugünün marketlerinde yaklaşık 80.000 sentetik kimyasal var.

synthetic chemicals

1- Kuzey Amerika, Avrupa ve Avustralya’daki ortalama bir aile, her yıl bir tondan fazla çöp atıyor.

Garbage

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here