En İlginç İllüzyon Fotoğrafları

0
203

İllüzyon kelimesi Türkçe bir kelime değildir. Bizdeki karşılığı yanılsama olarak geçmektedir. Sihir gibi gelse de sadece bazı yanılsamalardan ve beynimizin bize oyunundan ibaret olan illüzyonları hepimiz çok seviyoruz. Bazen baş döndürücü bazen de şaşırtıcı olan bu illüzyonların benzerlerini daha önce de görmüşsünüzdür. Fakat birazdan size sunacağımız illüzyonlar daha önce görmediğiniz illüzyonlar olacak.

Filmlerde ve dizilerde de pek çok kez karşılaştığımız illüzyonlar hepimizi şaşırtmıştır. Bir hayli ilginç olan bu illüzyonlar beynimizin ve gözümüzün bize bir oyunudur. İllüzyonlar sihir numaralarından farklıdır. Sihir numaraları el çabukluğu ya da hile barındıran şovlardır. Fakat illüzyonlar tamamen gerçektir.

1- Gözlerinizi hareket ettirmeden yaklaşık yarım dakika görüntüye bakın ve yavaş yavaş kaybolurken izleyin. Bu, Troxler’in etkisinin bir değişkenidir; temel olarak, eğer gözlerinizi belli bir noktaya sabitlerseniz, o noktaya yakın uyaranların giderek kaybolacağını söyler.

23

2- Hemen hemen dünyadaki her psikoloji ders kitabında bulunan bu optik illüzyondaki iki canavar aslında aynı boyutta. Beyniniz, göründüklerinden daha büyük olduklarını telafi etmek için uzak olduğunu algıladığı görüntüleri otomatik olarak ayarlar. İnanmıyorsanız elinizle ölçün.

20

3- Yine, bu kez tutarsız olan blokların dönüşü dışında imkansız bir nesnenin örneğine sahibiz. Yan yana mı yoksa üst üste mi? Belki de bu yüzden onlara çözülemez figürler diyorlar.

wonder block

4- Yüzyıllar boyunca sanatçılar algısal sınırlarımızı zorluyorlar ve eğer yeterince şanslıysanız, doğru açıdan, optik illüzyonların pratik sanatsal uygulamalarına ve zihnimizin onları yorumlama biçimine bir göz atabilirsiniz.

8

5- Bu optik illüzyondaki sütunların aynı yatay konumda kaldıkları açık olmasına rağmen, beynimiz sağa doğru hareket etmeleri gerektiğine inanıyor.

6

6- İlk başta, bu optik illüzyon resmini görmek zor olabilir, ancak görüntü boyunca ileri geri taramaya başlarsanız, çevrenizdeki karelerin dönmeye başladığını fark edeceksiniz. Ancak gözleriniz hareket etmeyi keser kesmez, dönme durur.

rotating squares

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here