Acil kilo mu vermeniz gerekiyor? 3-5 kilom var bir türlü kurtulamıyorum mu diyorsunuz? İşte sizin için derlediğimiz ve araştırdığımız hatta ve hatta bizzat denediğimiz diyetler listesi. Yapması zor fakat sonuçları mükemmel olan bu diyetlerin uygulanması sonucunda 1 haftada 3-5 kilo vereceksiniz. Dilerseniz diyetlere geçelim.

1- Yumurta Greyfurt Diyeti

Yumurta, bilinen en büyük üreme hücresidir ve aynı zamanda insanların severek tükettiği mükemmel bir besin kaynağıdır. Anne sütünden sonra en yararlı besin maddesi olarak değerlendirilmektedir. Çok sayıda temel besin maddesinin yanında antioksidanlar ve biyoaktif komponentler içerir. Bu nedenle gıda alanı dışında; kimya, farmakoloji, kozmetik ve tıpta da kullanımı giderek artmaktadır. 

Portakaldan iri greyfurt meyvesi alt ve üstten basık yuvarlak şekilli olup, meyve eti sarı, kırmızı ya da pembedir. Çeşide bağlı olarak açık sarıdan kırmızıya kadar değişen kabuk rengine sahip greyfurt çekirdekli ya da çekirdeksiz olabilir. C vitamini bakımından zengin bir meyve olan greyfurt; insülin direncini düşürücü etkiye sahiptir ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

Bilgilerimizi verdik şimdi sırada diyetin nasıl yapılacağı var. Yumurta greyfurt diyetinde önemli olan bolca sabır çünkü greyfurt çok sevilen bir meyve değil. Ama greyfurtun içinde barındırdığı vitaminler ve mineraller lipaz inzimini harekete geçiriyor. Bu harekete geçme sonucunda da kilo vermemiz hızlanıyor. Bu ikiliyi fazla tüketmemek şartıyla bol bol gün içinde tüketebilirsiniz. Yanında da yeşil çay, kahve içmeyi ihmal etmeyin. Emin olun çok hızlı kilo vereceksiniz.

2- Yoğurt Nar Diyeti

Yoğurt yüzlerce yıldır tükettiğimiz, artık bizim milli bir yiyeceğimiz haline gelmiş bir süt ürünüdür. Faydalarını say say bitiremeyeceğimiz bir ürün fakat biz yine de biraz bilgi verelim istedik. Zararlı bakterilerin üremesini durdurarak bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına etkisi bulunmaktadır: Mide rahatsızlıklarını önler. Şeker hastaları için yararlı bir besindir: Kan şekerini düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Kaymağı alınmış ve mutlaka ekşimemiş yoğurt tercih edilmelidir. Bağırsak düzensizliklerinin giderilmesine, özellikle çocuk ve yetişkinlerde karşılaşılan ishallerin tedavisine yardımcı olur.

Nar, kınagiller familyasından içinde küçük çekirdekleri ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecikten oluşmuş, hafif ekşi ve bazen tatlı tadı olan, ılıman iklimlerde yetişen, bir meyve türü. Biliyorsunuz ki kırmızı meyvelerin ve sebzelerin antioksidan özelliği bulunur. Vücuttaki mikroplarla savaşmaya yardımcı olurlar. Bu yüzdendir ki kış aylarında kırmızı meyve ve sebzeler daha çok bulunmakta.

Yoğurt ve narı birlikte tüketmeli ve günde en fazla 3-4 kase yemelisiniz. Yanında yeşil çay ve kahve olmazsa olmazımız ve su içmeyi de ihmal etmeyin. Bol su daha hızlı kilo vermemize her zaman yardımcı olacaktır.

3- Kefirli Cacık

Kefir; kıvamlı ve hafif ekşi tada sahip bir süt ürünü. Özüne bakıldığında fermente süt olduğu öğrenilen kefirin kökeni aslında oldukça geriye, Kafkas Dağları topluluklarına dayanıyor. İnek, koyun ya da keçi sütünden hazırlanabilen bu içecek, meşhur tadını fermantasyon sürecinden alıyor. Kefirin sürekli duyduğumuz faydalarının nedeni; iyi olarak adlandırılan, sindirime yardımcı dost bakterileri içermesi. Ayrıca vitamin ve mineral bakımından çok ama çok zengin.

Cacık, yoğurt, su, salatalık ile yapılan soğuk bir Türk mezesidir. Nane, sirke, dere otu, zeytinyağı ve sarımsak ile zenginleştirilebilir. Cacık çok sevdiğimiz bir yiyecek. Hele hafif sarımsaklı olursa tadından yenmez. Keyifli bir tarif bizi bekliyor.

Kefirli cacık diyetinde tek fark ayran veya yoğurt yerine kefir kullanmak. Evet bu kadar basit aslında yapımı. Günde 4-5 bardak tüketilebilir. Ama eminim ki bu kadar bile tüketmeden doyacak ve daha fazla yemek istemeyeceksiniz.

4- Chia Tohumundan Puding

Chia bitkisi, nane ailesinin bir üyesi olan çöl bitkisi Salvia Hispanica kökeninden gelmektedir. Salvia hispanica tohumu genellikle ortak adı olan “chia” şeklinde anılmaktadır. Kökenleri, eski Aztek medeniyetine dayanan bu besinin ilk kez Orta Amerika’da yetiştirildiğine inanılmaktadır. Chia bitkisinin yani Latince adı ile Salvia Columbariae’nin (altın chia) tohumları kullanılmaktadır.

Chia tohumu çok meşhur oldu biliyorsunuz ki. Faydalarını yazsak buralara sığmaz bile. O yüzden faydadan çok tarife odaklanalım istiyoruz. 1 bardak süt, 3 yemek kaşığı chia, yarım yeşil elma rendesi, 1 t kaşığı bal ile hazırlayacağımız chia pudingini sabah, öğle ve akşam tüketiyoruz. 3 gün de 4 kilo vermek garanti.

5- Ayran Detoksu

Ayran, yoğurdun içine su katılarak elde edilen bir tür içecek. Ayran, Türk mutfağına ait en yaygın içeceklerden biri. Hatta tartışma konusu bile oldu milli içkimiz mi değil mi diye. Faydası bol çünkü ana maddesi yoğurt ve yoğurdun faydalarını yukarıda sıralamıştık.

Tarife gelecek olursak: 1 barkdak ayran, bir avuç ıspanak, 2 salatalık, bir ceviz blendırdan geçirilip içilecek, günde 5 bardak hakkımız var. Bu diyetle de bir haftada 3-4 kilo vermek mümkün.

Eveet geldik yazımızın sonuna. Umarım bu diyetlerden birini yaptıktan sonra istediğiniz neticeye varırsınız. Biz denedik ve gayet güzel sonuçlar elde etik.(10 günde 6 kilo) Siz de sağlığınıza dikkat edecek şekilde bu diyetleri uygulayabilirsiniz. Diyetleri uyguladıktan sonra geri bildirimde bulunmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here