En Güzel Yabancı Diziler (Bilim-kurgu)

0
316

Bilim kurgu dizileri ya da filmleri gerçekçilikten kimi zaman uzaklaşsa da “acaba mı” dedirten yapımlar olmuştur. Bilim kurgu türü yapımlar hayal gücünün sonuna kadar zorlandığı, yok artık dediren senaryoların olduğu bir tür. Bu türü sevmeyen yok neredeyse. Bazen korkunç, bazern ilginç çoğu zaman da bilgilendirici nitelikte olan bilim kurgu türü bize izlerken çok şey katabilir. Bilgilenmek, yeni ufuklar açmak ya da farklı bir pencereden bakmak için bu tür izlenmeli. Belki de gelecekten haberdan olmak için de izlenebilir. İlginç geliyor olabilir fakat sınırların zorlanmadığı bazı bilim kurgu yapıtlarında geleceğin izlerini görmek mümkün. Şimdi sizin için hazırladığımız listeye göz atalım. İzlemedikleriniz varsa mutlaka izleyin ve listede olmayanları bize mutlaka yorumlarda belirtin.

1. Black Mirror

black mirror
Bu bilimkurgu antolojisi dizisi, insanlığın en görkemli buluşlarının ve en karanlık içgüdülerinin zıtlaştığı karmaşık ve teknolojiyle dolu bir yakın geleceği konu alıyor.

2. Stranger Things

stranger things
Ufak bir kasabada küçük bir çocuk kaybolunca, gizli deneyler, korkutucu doğaüstü güçler ve tuhaf bir küçük kızın da parçası olduğu bir gizem ortaya çıkar.

3. Dark (2017)

dark
Bir çocuğun kaybolması, dört aileyi hummalı bir cevap arayışına iter. Bu arayışları, üç nesli kapsayan akıl almaz bir gizemi ortaya çıkarmalarına neden olur.

4. Sense8 (2015)

sense8
Matrix ve Babylon 5’ın yaratıcılarının elinden çıkan bu harika gerilim dizisinde, telepati yoluyla birbirlerinin hayatını yaşayabilen sekiz kişinin hikayesini izliyoruz.

5. Altered Carbon (2018)

altered carbon
Buzda geçen 250 yıldan sonra yeni bir vücutta dirilen bir mahkûm, özgürlüğünü geri kazanmak için akılalmaz bir cinayeti çözmek zorundadır.

6. Titans (2018)

titans
Eski ortağı Batman ile yollarını ayıran Dick Grayson, bir akıl hocasına fazlasıyla ihtiyaç duyan bir grup sorunlu genç kahraman ile karşılaşır.

7. Travelers (2016)

travelers
Bir federal ajan, aniden bambaşka kişiliklere bürünen dört kişiyi takip ettiğinde insanlığın geleceğiyle ilgili şaşırtıcı bir keşifte bulunur.

8. Fringe

Hamburg-Boston seferini yapan 627 no’lu uçak, tüm yolcuları ve mürettebatı bir çeşit kimyasal saldırıya maruz kalmış halde, Boston Logan Havalimanı’na iniş yapar. Bu akıl almaz olayı araştırması içinse FBI Özel Ajanı Olivia Dunham ve John Scott görevlendirilir.
Fakat Scott’un bir patlama sonrası komaya girmesi, aynı zamanda sevgilisi olan Dunham’ı harekete geçirir.
Bir zamanlar hükümetin gizli deneyleri için çalıştıktan sonra, 17 yıl boyunca bir akıl hastanesine kapıtılan Walter Bishop’a ulaşan Dunham, yıllar önce üstü örtülen bir dizi doğaüstü ve paranormal deneyin de yeniden canlanmasına aracı olacaktır. Bu sayede geleneksel bilimin açıklayamadığı vakaları incelemek üzere, İç Güvenlik Teşkilatı’nın üst düzey ajanlarından Phillip Broyles’ın yetkisi dahilinde FBI’a bağlı Fringe ekibi kurulmuş olur.
İnandığı bilimsel değerlerin daha ötesini görmeye başlayan Dunham sayesinde biz de, gerçek yaşamlarında hiç kimsenin kendi kimliği ile hareket etmediğini keşfederiz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here