En Güzel Kedi Cinsleri

0
1111

Kediler artık çok popüler. Öyle ki neredeyse her evde bir kedi olmaya başladı. Hele internetteki o kedi videoları yok mu. Artık hayatımızın büyük bir parçası haline geldiler. Biz de sizin için en güzel kedi cinslerini sizler için derledik. Yazımızda herhangi bir sıralama yapılmamıştır.

Tapınak Kedisi: Birman Kedisi Özellikleri

Tapınak Kedisi: Birman Kedisi Özellikleri

Birman kedileri adları gibi muhteşem kediler. Rahiplerin kedisi olarakta bilinen Birman kedileri Burma’daki eski budist tapınaklarının vazgeçilmez sakinlerindendi. Budistler tarafından kutsal sayılmalarının, ve hatta ölüm tanrısı ile konuşabildiklerinin düşünülmesine neden olan muhteşem özelliklere sahip gizemli Birman kedilerine yakından bakalım!

Birman kedilerinin kökeni net olarak tespit edilememiştir. Uzun tüyleri, postundaki renk dağılımı ve vücut tipleri gibi farklı özellikleri göz önünde bulundurulduğunda Ankara kedisi ve Siyam kedileri ile akraba olduğu düşünülmüştür. Ancak Burma’da ortaya çıktıkları dönem şartları ve coğrafi durum göz önüne alındığında bunun pekte mümkün olmayan bir ihtimal olduğu konusunda herkes hem fikirdir. İşte bu nedenlerden Birman kedisinin gizemli ataları hala bilinmiyor, belki de bir gün bir tapınakta aniden belirmişlerdir…

Bir gün Burma’daki bir tapınağı ziyaret eden Fransız misafirlere hediye edilen Birman kedileri böylece ilk defa 1919 yılında Avrupaya gitmişlerdir. Kısa sürede çok sevilen bir cins haline gelen bu kediler çok geçmeden de uluslar aransı kuruluşlar tarafından Birman kedi cinsinin ilk mensupları olarak kayıt altına alındılar.

Minik Leopar: Ocicat Kedileri

Minik Leopar: Ocicat Kedileri

Ocicat post deseni ile dikkat çeken harika bir kedidir. Irk tamamen bir tesadüf sonucunda Amrika’da ortaya çıkınca gören herkes ona hayran kaldı! Bilinçli şekilde üretilmeye başlanarak resmi bir kedi ırkı olarak kabul edildiler. Ocicat kediler ile ilgili en şaşırtıcı gerçek ise Siyam, Habeş ve Amerikan kısa tüylü kedilerinden ortaya çıkan doğal bir mutasyon kedisi olmalarıdır!

Karamel rengi postu üzerindeki irili ufaklı koyu renkli halka ve benekler ile vahşi kedileri andırsalar bile Ocicat tam anlamı ile evcil bir kedidir! Adını bir amerikan vahşi kedisi olan Ocelat’tan almış olması sadece postlarının benzerliğinden kaynaklıdır. Yani Ocicat vahşi ya da sonradan evcilleşen bir kedi değildir.

Görünümlerinin tam aksine Ocicat kedileri yumuşak huylu, sakin ve şefkat dolu kedilerdir. Sahibine sadık, uyumlu ve naziktirler. Büyük kulakları, sağlıklı tüyleri ve görece uzun bir yüzleri bulunur.

Rus Asilzadesi: Mavi Rus Kedisi

Rus Asilzadesi: Mavi Rus Kedisi

Her göreni büyüleyebilecek güzellikte, gümüş-mavi postu ve göz alıcı fiziği ile Mavi Rus kedileri EnBilgili Blog’da! Zeki, titiz, atletik, nazik ve sevecen. Mavi Rus kedileri ortaya çıktıkları ilk andan bugüne kadar dünyada en çok ilgi gören kedi ırklarından biri! Kazanmadığı yarışma, öğrenemediği hiç birşey yok! Bu kedi neresinden bakarsanız bakın kendine hayran bırakan cinsten!

Mavi Rus kedisinin kökeni net bir şekilde bilinmiyor, ancak diğer gümüş gri kedi cinsleri ile bir alakası olmadığı düşünülüyor. Yine de bazı veriler belki binlerce yıl evvele gidilebilirse korat, gri british ve mavi rus kedilerinin ortak bir atalarının bulunabileceğini işaret ediyor. Mavi Rus kedileri 1860’lı yıllarda ilk olarak Avrupa’da ortaya çıktı. Ancak buraya Rusya’dan bir ingiliz ticaret gemisi ile geldiği söyleniyor. Denizciler Rusya’da bir limanda gördükleri bu güzel kediyi beraberlerinde Avrupa’ya getiriyorlar ve Mavi Rus kedisi ilk olarak Londra’da kayıt altına alınıyor.

Sinek Kaydı: Sfenks Kediler

Sinek Kaydı: Sfenks Kediler

Patili ve tüylü dostlarımızın arasından en tüysüzü, ya da en az tüylüsü Sfenks kedileri! Ülkemizde bakımı son zamanlarda artışa geçen Sfenks kedileri hakkında bilmeniz gerekenler EnBilgili Blog’da! Gerçekten tüyleri yok mu? Bu yüzden bakımı kolay mı? Normal bir kediden tek farkları görüntüleri mi? Karakteri ve görünümü arasında ciddi bir tezatlık olan Sfenks kedileri dünyadaki en tatlı kedi ırklarından biri!

Tüysüz diye betimlenen kedilere ait ilk kayıtlar 20.yüzyıl öncesine kadar uzanıyor. Bilinen ilk tüysüz kedi Mexican Hairless olsa da tüysüz kediler zaman zaman dünyanın farklı yerlerinde görülmüştür. Bugün bildiğimiz Sfenks kedinin ortaya çıkış hikayesi ise Kanada’da bir evcil kedinin tüysüz bir yavru doğurması ile başlıyor. Daha sonra bu kedi farklı ırklarla çiftleştirilerek Sfenks ve Devon rex ırkları artık resmi olarak ortaya çıkmış oluyor.

Kedi Gibi Kedi: Tekir Kediler

Kedi Gibi Kedi: Tekir Kediler

Ülkemizde her sokakta etrafa baktığınızda ilk göreceğiniz kedi türü olan Tekir kediler EnBilgili Blog’da! Adını postundan namını ise doğasından alan tekir kedilere yakından bakalım!

Tekir kedinin Atası afrika vahşi orman kedisidir. Bu ırkın Avrupalı başka bir kedi ile çiftleşmesi sonucunda tekir kedilerin ortaya çıktığı düşünülüyor. Ancak vahşi atalara sahip olması nedeniyle tekir kedilerin kesin kökeni hiç bir zaman net olarak bilinemeyecek! Önceleri daha mat tüylere sahip bir kedi olan tekirlerin zaman içinde parlak mısır kedileri ile çiftleşerek tüylerinin genetik bir parlaklık kazandığı biliniyor. 

Tekir kediler tüm kedi ırkları arasında en sağlıklı ve en dayanıklı olan türlerden biridir. Yakın vahşi atalara sahip olmaları onları oldukça sıkı bir kediye dönüştürmüş! Tüy uzunlukları yaşadıkları bölgeye değişebilir. Türkiye’de iç anadolu bölgesinde uzun tüylü olarak görülürken ege ve akdeniz bölgesinde tekir kediler kısa tüylü. Tüy dökme ve tüy bakımı gereksinimi orta derecededir, yıkanmadan haftada bir taranmalıdırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here