Diş Ağrısına En Etkili Çözümler

0
100

Ağrının her türlüsü kötü ama diş ağrısı bir başka oluyor. Hayatı çekilmez hale getiren diş ağrısı için çözümler en çok araştırılan konulardan biri. Öyle ki insanı çaresiz bırakan bu diş ağrısı gece başlayıp uzun günler sürebiliyor. Öncelikle belirtelim ki diş ağrısını yaşamamak için dişlerimizi fırçalamalı ve dişlerimizde plak ve bakteri oluşumunu en aza indirmeliyiz. Özellikle dişlerini fırçalamayanlar diş ağrısı başlayınca dişlerini fırçalarlar fakat bu çözüm değildir. Çünkü bakteriler diş köklerinize inmiş oluyorlar. Bu yüzden dişlerimizi her gün fırçalamalıyız.

Sizlere sunacağımız yöntemler doğal yöntemler ve evde bulabileceğiniz ürünlerden oluşuyor. Fakat öyle bir ilaç var ki sadece 5 dakikada ağrıdan eser kalmıyor. Bu ağrı baş ağrısı, diş ağrısı, karın ağrısı olabilir ama bu ilaca hiç farketmiyor. İlacın ismi “Dexday”. Dexday diş ağrısında kendim kullandığım şu an fiyatı 31.5₺ olan bir ağrı kesici. Suda eritilip içiliyor ve çok etkili. Öyle ki günde 1 tane kullanmak gerekiyor. Eğer elinizin altında Dexday yoksa ve dişiniz ağrıyorsa işte sizin için hazırladığımız diş ağrısına iyi gelen yöntemler.

1. Gargara yapmak


Diş ağrısına iyi gelen yöntemlerden biri gargara yapmaktır. Tuzlu su ya da ağrı kesici ilaçlarla yapılan gargara ağrının bir süreliğine geçmesini ya da en azından azalmasını sağlar. Ayrıca sirkeli suyla da gargara yapılabilir. Sirke, mikrop ve bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur. Bu yöntem bir süreliğine ağrıyan bölgenin uyuşmasını sağlar. Ancak tabii ki bunun bir tedavi olmadığını ve en kısa zamanda doktora gitmeniz gerektiğini hatırlatalım.

2. Buz uygulaması

diş ağrısına


Ağrıyan bölgeye bir miktar buz uygulamak bölgeyi uyuşturarak ağrı hissinin azalmasına yardımcı olabilir. Ancak buzu doğrudan uygulamak yerine bir beze sarıp ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye dışardan uygulamak çok daha sağlıklı olacaktır. Bu yöntem diş ağrısına iyi gelerek, ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

3. Dişleri fırçalamak


Zaman zaman diş ağrıları çürük dişlerin arasında kalan yemek artıklarından kaynaklanabilir. Bu durumda ise dişlerinizi fırçalamak ağrınızın azalmasına yardımcı olur. Ancak çürükler için en yakın zamanda bir diş hekimine gitmenizde fayda var. Çürük dişler ağız sağlığını ciddi oranda tehdit ederler.

4. Sarımsak


Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğu söylenir ve hemen hemen tüm ağrılar için sarımsak önerilir. Bakterileri yok eden bu besin, diş ağrısına da iyi geliyor. Bir parça sarımsağı dişinizin üzerine koyup ağrınızın hafiflemesini bekleyin.

5. Karanfil ya da karanfil yağı


Karanfil de sarımsak gibi antiseptik özelliğe sahiptir. Ayrıca karanfil yağı pek çok diş macununun içeriğinde bulunur. Karanfili ağrıyan dişinizin üstüne koyup hafifçe bastırabilir ya da ağrıyan dişinize bir miktar karanfil yağı sürebilirsiniz.

6. Zerdeçal


Zerdeçal da oldukça faydalı olan baharatlardan biri. Ayrıca diş ağrısına da iyi geliyor. Pek çok bakım ürününde ve doğal maskede kullanılan zerdeçalı su ile karıştırıp macun haline getirerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bu sayede diş ağrınız hafifler. Bunun yanı sıra zerdeçal beyazlatma özelliğine de sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here